Czym jest chroniczne zapalenie powiek (blepharitis) i kto znajduje się w grupie ryzyka?

ewelina male Ewelina Siatkiewicz - założycielka Magnitica Lashes

Chroniczne zapalenie powiek to infekcja powiek i mieszków włosowych rzęs, która dotyczy od 33% do 50% dorosłych. Często porusza się temat zapalenia spojówki, jednak zapomina się o zapaleniu powiek, którego bardzo łatwo się nabawić. Sztuczne rzęsy oraz permanentna mascara mają bezpośredni związek z tym schorzeniem… Źle zaaplikowane rzęsy (za małe odstępy od powieki), zła higiena rzęs (niedokładne czyszczenie lub jego brak) - to wszystko może sprawić, że oczy staną się czerwone, łzawiące i swędzące, a klientka może nawet odczuwać tzw. piasek pod powieką. Zapalenie powiek swoje objawy ma zarówna na jak i pod powieką. Często zdradzają je też suche łuski czyli mankiet z keratyny i tłuszczu (przezroczyste lub żółtawe) u podstawy rzęs powieki górnej i dolnej.

Zapalenie-oko

Na zapalenie spojówek szczególnie narażone są osoby chore na Cukrzycę, dlatego warto w swojej karcie klienta mieć pytanie, czy klientka choruje na nią.

Osoby noszące sztuczne rzęsy często są przekonane, że jeśli nie dotykają rzęs i powiek oraz nie dopuszczają do kontaktu z wodą, przedłużone rzęsy utrzymają się dłużej. Co ciekawe, schorzenie dotyka często jedne z bardziej zadbanych klientek, które brak mycia rzęs traktują jako rodzaj pielęgnacji! To nieprawda, że rzęsy lepiej się wtedy trzymają – jest wprost przeciwnie. Schorzenie może doprowadzić do wypadania naturalnych rzęs.

Rzęsy mają funkcję ochronną oka, a jeśli je przedłużymy lub zagęścimy zwiększamy „parasol” ochrony, wyłapując wszelkie zanieczyszczenia rzęsami. Sztuczne rzęsy powinny być czyszczone łagodnym, hipoalergicznym preparatem opartym na wodzie (nie szczypiącym w oczy), zawierającym naturalne substancje antyseptyczne, jak olejek z drzewa herbacianego. Niestety sama woda nie pomoże. Czyszczenie rzęs i powiek powinno odbywać się codziennie. Rzęsy myjemy dokładnie od góry ale i od spodu, piana wytworzona przez szampon lepiej wnika w rzęsy między rzęsami, dokładnie czyszcząc wszystkie przestrzenie. Właściwa higiena nie tylko łagodzi objawy, ale również zapobiega nawrotom. Warto pamiętać o stosowaniu ciepłej wody, która odblokuje ujścia gruczołów łojowych i upłynni łój.

Chroniczne zapalenie powiek może przenosić się z jednej osoby na inną, gdyż często wywołuje je bakteria Nużeńca (Demodex) lub bakterie z rodziny gronkowców.

Jeśli chodzi o Demodex, to jest to pasożyt żyjący w ujściach gruczołów łojowych. Stan zapalny jaki może wywołać, występuje poprzez mechaniczne zatkanie ujść gruczołów, co zaburza ich pracę, ale także przez mechaniczne drażnienie cebulek rzęs, które zaczynają nieprawidłowo rosnąć, wtórnym nad zakażeniem bakteryjnym oraz bezpośrednim działaniem alergennym.

Jeśli jesteś Stylistką Rzęs, informuj klientki o takim niebezpieczeństwie i przypominaj o tym, jak dbać o rzęsy, w tym o konieczności czyszczenia ich.

Oczywistą rzeczą jest utrzymanie higieny w salonie i dezynfekowanie pęsety i innych sprzętów po wizycie każdej klientki. Koniecznym zwyczajem jest korzystanie ze sprzętów jednorazowych, co zapobiega zakażeniom, a także podstawą jest używanie zdezynfekowanej pincety. Warto oczy każdej klientki zmywać szamponem z olejkiem z drzewa herbacianego (bez względu czy jest w czy bez makijażu), który działa jak primer, zwiększa więc jakość i przyczepność rzęs.

Jeśli jesteś klientką, zawsze zdobywaj informacje o Stylistce Rzęs z której usług chcesz skorzystać i upewnij się, że posiada ona doświadczenie oraz odpowiednie licencje i certyfikaty.

Jeśli niestety, ale już nabawiłaś się zapalenia powiek (lub Twoja klientka), oprócz prawidłowej higieny zadbaj także o dietę, gdyż niedobory witamin z grupy B czyli B6, biotyny (witaminy B7) oraz ryboflawiny (witaminy B2) oraz cynku często pomagają w rozwoju zapalenia. Warto rozpocząć także suplementację nienasyconymi kwasami tłuszczowych (NNKT) - omega- 3 i omega-6. Zalecałabym także zdjęcie rzęs oraz wizytę u okulisty.

Przy zachowaniu właściwej higieny i regularnej dezynfekcji, przedłużanie rzęs i brwi jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem.

Mam nadzieję, że ten tekst będzie dla Was przydatny.

Pozdrawiam - Ewelina Siatkiewicz

-----------------------------------

Polecamy szampon do rzęs:

szampon do rzes